Angielski styl ubierania – co go wyróżnia?
Wieki temu na Wyspach Brytyjskich narodził się angielski styl ubierania. Klasyczna moda brytyjska do dziś pozostaje wzorem dla osób, które chcą wyglądać modnie, elegancko i nieco… po królewsku. Stylizacje a’la Kate Middleton czy Meghan Markle cieszą się niesłabnącą popularnością. Inspiracji potrafi dostarczyć też londyńska ulica. Moda angielska – poznajmy ją w dwóch odsłonach: formalnej i casualowej.
Angielski styl ubioru – jak to się zaczęło?
Brytyjski styl ubierania się narodził się około XVII wieku na dworze królewskim. Zamożni i poważani członkowie rodziny panującej na co dzień ubierali się w dystyngowany, odpowiedni do pełnionej funkcji sposób. Szczególnie stroje kobiet były pełne przepychu, bogato zdobione w falbany i koronki, a ich dekoracyjność podbijała biżuteria z kamieni szlachetnych. Jednak od tego czasu angielski styl ubierania przeszedł sporą metamorfozę i zaczął doceniać prostotę, a także użyteczność strojów.
Klasyczna moda brytyjska, czyli pożądane kolory
Podobnie jak królowa Elżbieta, reguły dotyczące mody angielskiej są niewzruszone. W palecie dozwolonych kolorów znajduje się stosunkowo niewielka liczba barw. Są to: czerń, biel, granat, szary, beż oraz brąz. Niekiedy mieszkanki angielskich miast wybierają także elementy w kolorze czerwonym, bordowym lub szmaragdowym, które odwołują się do barw używanych na dworze. Ciekawą opcją jest też przemycanie do stylizacji musztardowego akcentu.
Styl angielski – ubiór, który nie wychodzi z mody. Najważniejsze wzory
Romby i kratka – oba printy możemy spokojnie uznać za najmodniejsze wzory w modzie angielskiej. Rozsiane po całej powierzchni ubrania nie rzucają się w oczy. To zasługa ich niewielkich rozmiarów, które razem tworzą jednak urzekającą kompozycję. Płaszcz ozdobiony pepitką bądź spódnica pokryta kraciastym motywem to częsty widok na ulicach w Wielkiej Brytanii. Wśród wielu rodzajów kratek na angielskich ubraniach najczęściej pojawiają się dwa typy:
- tartan, czyli szkocka krata – kraciaste pola ozdobione krzyżującymi się, barwnymi pasami;
- glencheck – kwadratowe pola wypełnione w całości mini printami o trzech różnych kształtach.
Wśród popularnych wzorów znajdują się także kwiaty, a w szczególności róże, które często „rozkwitają” na sukienkach w kwiaty oraz kwiaciastych spódnicach.
Styl angielski – moda damska. Jakie tkaniny wybrać?
Jeśli tylko masz taką możliwość i chcesz ubierać się w angielskim stylu, postaw na naturalne materiały. Wełna, zamsz, jedwab, kaszmir czy satyna – tkaniny te nie należą do tanich (zwłaszcza w wersji 100%), ale często można je kupić „z drugiej ręki”. Do grupy „brytyjskich” materiałów należą też len, wiskoza i dobrze nam znana bawełna. Wymienione tkaniny w większości pięknie układają się na sylwetce, świetnie wyglądają, a przy tym chłodzą latem oraz ogrzewają zimą.
Angielski styl ubierania: sukienki
Moda angielska nie może obyć się bez sukienki godnej współczesnych koronowanych głów i osobistości z wyższych sfer. Modele nawiązujące do klasycznej stylistyki brytyjskiej są:
-
sukienki dopasowane, ale nie obcisłe;
- bez zbędnych zdobień, falbanek i baskinek;
- z niewielkim dekoltem w kształcie łódki lub w ogóle bez wycięcia z przodu;
- sięgające odrobinę za kolano;
- bez rozcięć, za to sukienki z zamkiem: krytym, zapinanym z tyłu;
- gładkie lub w kratę;
- wzbogacone o prosty pasek.
Taki outfit sprawdzi się zarówno jako biznesowy strój do pracy, jak i ubiór na większe wyjścia. Jeśli chcesz nadać mu bardziej casualowy sznyt, zestaw sukienkę z odważniejszymi dodatkami.
Angielski styl ubierania – czego nie może zabraknąć w garderobie?
Moda angielska, oprócz sukienek, jest bogata także w inne elementy garderoby. W szafie fanów brytyjskiego stylu ubierania się nie może zabraknąć: oversizowych swetrów, koszul z kołnierzykiem oraz spodni: rurek, chinosów lub cygaretek, w tym damskich spodni w kratkę. W roli okrycia wierzchniego występują: klasyczny, beżowy lub brązowy trencz, a także kamizelka w kratę zarzucona na ciepły golf o wyraźnym splocie.
Jeśli chodzi o dodatki, w Anglii rządzą duże torebki i stylowe buty (mokasyny, oksfordki itp.) wykonane z zamszu oraz prawdziwej skóry. W stylizacji na mieszkankę Londynu bądź innego dużego miasta powinny pojawić się też kapelusze oraz apaszki. Modnie i z klasą!