Blog

Damski dress code – co to jest? Bazowe zasady

Dress code – co to właściwie jest? Pod tym często używanym określeniem kryje się niejeden zestaw zasad ubierania się. Gdy dochodzą do tego inne, obco brzmiące pojęcia, jak smart casual albo white tie, można się w tym pogubić. Tymczasem sprawa jest bardzo prosta: ubiór powinien być dopasowany do okazji. W końcu inaczej ubierzesz się na wystawne przyjęcie, a co innego założysz do oglądania ulubionego serialu po dniu pełnym pracy.

Dress code – co to oznacza?

Dress code to ogólne pojęcie, pod którym kryje się po prostu sposób ubierania. Nie chodzi jednak o osobisty styl, a raczej pewne kluczowe zasady wyznaczające to, w jaki sposób wypada ubrać się na konkretną okazję. To, jak będzie wyglądać Twoja stylizacja, zależy od pory dnia, miejsca spotkania czy obecnego tam towarzystwa.

Dzięki niemu możesz świetnie wyglądać, a do tego podkreślić swój profesjonalizm i szacunek do osób, z którymi się spotykasz. Istnieje kilka typów dress code. Rodzaje takich kodów ubierania się – zarówno te mniej, jak i bardziej formalne – omawiamy niżej. Dowiedz się, na jakie okoliczności przyda się każdy z nich!

Dress code biznesowy

Z czym kojarzy Ci się biznesowy strój – z ołówkowymi spódnicami, sukienkami do pracy, damskimi garniturami, koszulami, spodniami chino? Słusznie! Elegancki dress code bazuje na formalnych częściach garderoby w bazowych kolorach: czerni, bieli, granacie, błękicie, szarości i graficie. Strój na rozmowy kwalifikacyjne, negocjacje, spotkanie lub kolacja z partnerem biznesowym – to idealne okazje, by ubrać się w ten sposób.

Jeśli buty, to koniecznie takie, które zakrywają palce – mokasyny, czółenka na obcasie czy klasyczne pantofle. Dress code biznesowy nie wyklucza też noszenia minimalistycznej biżuterii czy wzorzystych ubrań, np. w prążek. Stawiaj na materiały najwyższej jakości – bawełnę, wełnę i skórzane akcesoria. Lakierowane dodatki o wysokim połysku odłóż na inne okazje.

Wizytowy dress code dla kobiet

Równie ważny – i pewnie częściej spotykany w codziennym życiu – jest wizytowy dress code. Co to za styl i na jakie okazje możesz się tak ubrać? Bez niego nie byłoby wesel, ślubów i innych rodzinnych uroczystości! Domyślasz się więc, że styl wizytowy składa się głównie z sukienek, garniturów i eleganckich kombinezonów (np. kombinezonów na wesele).

To średnio formalny styl, w którym warto zachować umiar, jeśli chodzi o długość rękawów i dolnych części garderoby. Jeżeli nie przepadasz za jednoczęściowymi ubraniami, sukienkę możesz zamienić na komplet składający się z marynarki, eleganckiej bluzki i spódnicy. Dobierz do niego buty na obcasie, kopertówkę lub małą torebkę na łańcuszku i cienkie rajstopy.

Dress code – zasady wieczorowego black tie i white tie

Black tie i white tie, z ang. czarny i biały krawat, to nazwy dwóch wieczorowych dress code’ów. Gdzie obowiązuje każdy z nich? Trudno jednoznacznie to określić – wszystko zależy od organizatorów uroczystości, jednak stroju white tie wymaga się obecnie bardzo rzadko. Jednymi z nielicznych miejsc, gdzie wciąż obowiązuje, są dwory królewskie.

Obowiązkowym punktem white tie – jest szeroka, rozkloszowana suknia. Musi sięgać do ziemi i zakrywać stopy, ale z drugiej strony może odkrywać dekolt, plecy i ramiona. Jej górna część może mieć formę gorsetu. Najważniejsze jest to, by suknia była wykonana z gładkiego materiału wysokiej jakości. Mężczyzna towarzyszący tak ubranej kobiecie powinien mieć na sobie frak i białą muchę.

Natomiast kod black tie często wymagany jest na różnego galach np. ceremonii rozdania Oscarów. Mężczyźni są wówczas zobowiązani do włożenia smokingu i czarnej muchy, z kolei panie zakładają  eleganckie suknie wieczorowe. Dopasowane do takiej stylizacji akcesoria to biżuteria z kamieniami szlachetnymi i niewielka torebka.

Casual dress code

Casualowe sposoby ubierania się możemy podzielić na dwa rodzaje – luźny i… jeszcze luźniejszy. Pierwszym z nich jest smart casual, czyli połączenie elegancji ze swobodą. Należą do niego sportowe żakiety, jeansy, klasyczne t-shirty czy mokasyny. Noś się w ten sposób do pracy, na uczelnię, lunch czy spotkanie z koleżanką.

Najluźniejszy dress code na co dzień to wszystkie komfortowe i nieformalne ubrania, które można nosić na spacer, zakupy czy po prostu w domu. Topy odsłaniające brzuch, dżinsy, spódnice o długości mini, trampki lub sneakersy, sukienki w kwiaty i biżuteria w dowolnym stylu – wszystkie chwyty dozwolone!

Sportowy dress code damski

Dresy, legginsy, koszulki bokserki, crop topy, sportowe staniki przypominające krótkie koszulki – to wszystko mieści dress code wprost stworzony do bycia aktywną fizycznie. Na takich ubraniach nie brakuje neonowych kolorów, napisów z motywującymi cytatami czy logo marek modowych. Nieodłączną częścią tego stylu jest oczywiście sportowe obuwie.

Kobiety ubrane według tego dress code’u możesz zobaczyć w wielu miejscach – na siłowni, zajęciach jogi czy podczas porannej przebieżki w parku. Takie stylizacje są wręcz wskazane na wycieczkach, górskich szlakach i innych pieszych wędrówkach. Wiadomo też, że taki styl jest bardzo komfortowy, więc część z nas ubiera się w ten sposób, będąc w domu.