Co to jest kontrafałda? Dla kogo się sprawdzi?
Plisa, kontrafałda, falbana, baskinka – świat fasonów i sztuki krawieckiej jest bardzo bogaty, przez co czasem ciężko się w nim odnaleźć. Dziś rozwiejemy jedną z częstszych wątpliwości: co to jest kontrafałda w spódnicach i sukienkach? Czy nadaje się dla każdego typu sylwetki, a może istnieją przeciwwskazania do jej obecności na wieszaku? Wyjaśnimy definicję kontrafałdy i doradzimy jak ją nosić. Gotowa? Zapraszamy do świata tekstylnych i stylowych detali!
Co to jest kontrafałda?
Kontrafałdy możemy śmiało zaliczyć do grona ozdobnych marszczeń, które pojawiają się na wybranych rodzajach ubrań damskich. Najczęściej są elementami mało obcisłych, np. rozkloszowanych sukienek i rozkloszowanych spódnic. Jak podaje słownik, kontrafałda to „fałda powstała przez ułożenie kantami do siebie dwóch fałd”. Zazwyczaj wykonuje się je maszynowo, natomiast część kontrafałd jest szyta ręcznie. Efekt jednak jest ten sam – rozłożysta, pięknie układająca się w ruchu i bardzo kobieca sukienka lub spódnica.
Kontrafałda a plisa – jaka jest różnica?
Fałda inaczej nazywana jest plisą. Czym różnią się te dwa określenia i jak przekłada się to na wygląd naszego stroju? Już tłumaczymy: na spódnicy lub sukience projektant może umieścić dowolną liczbę plis (fałd). Kiedy jednak zdecyduje się na inny rodzaj marszczenia, czyli kontrafałdę, nie chowa pojedynczej plisy do środka, ale eksponuje na zewnątrz i dokłada kolejne. Dwie połączone ze sobą plisy tworzą kontrafałdę – to proste!
Kontrafałdy – dla kogo najlepsze? Sprawdź, czy będą pasować właśnie do Ciebie
Kontrafałda optycznie wyszczupla – prawda czy fałsz? Oczywiście, że prawda! Dzięki temu, że tworzy ona zestaw pionowych linii, nasze oczy odbierają sylwetkę jako bardziej smukłą lub na odwrót – o mile zaokrąglonych krawędziach. Sprawdź, które z wymienionych cech możesz odnieść do siebie. Dążysz do:
- wyraźnego zaznaczenia talii?
- podkreślenia szczupłych nóg?
- zasłonięcia nieco zbyt wystającego brzucha?
- zmniejszenia efektu masywnych ud?
- odwrócenia uwagi od dużych łydek?
- poszerzenia wąskich bioder?
- wizualnego powiększenia pośladków?
Dużo zgromadzonych „punktów” to znak, że spódnica lub sukienka w kontrafałdy zamaskuje niedoskonałości i podkreśli atuty Twojej figury. W przypadku przeważającej większości kobiet kontrafałdy wzbogacą codzienne outfity i uzupełnią garderobę o stylowy dodatek.
Sukienka czy spódnica? Kontrafałdy – dla kogo będzie to modowy strzał w dziesiątkę?
„Doły” stroju, czyli sukienki i spódnice, wyposażone w przynajmniej jedną kontrafałdę, nadają paniom bardziej kobiece kształty lub – wręcz przeciwnie – ukrywają niekoniecznie wytrenowane miejsca. W dodaniu objętości pomagają też bluzki z bufkami, spódnice trapezowe lub bombki, a także bluzki z baskinką. Z kolei wyszczupleniu, oprócz kontrafałdy, sprzyjają m.in. konkretne rodzaje dekoltów np. w literę „V”, sukienki kopertowe, proste nogawki oraz marynarki i żakiety bez zbędnych zdobień. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi spojrzysz na kontrafałdy pod zupełnie innym kątem – to bez dwóch zdań fason spódnicy „do zadań specjalnych”!