Wiskoza – co to? Jak nosić taki materiał?
Kiedy za oknem robi się ciepło, w wyszukiwarkach internetowych coraz częściej pojawia się następujące zapytanie: „Wiskoza – co to jest?”. Warto dowiedzieć się więcej na temat ubrań, które są szyte z tego rodzaju tkaniny, jakie są jej właściwości oraz ewentualne wady. W artykule znajdziesz m.in. odpowiedzi na pytanie, czy wiskoza się kurczy i czy nadaje się na lato. Kto wie, może już wkrótce ubrania z wiskozy zagoszczą też w Twojej szafie?
Wiskoza – co to jest? Materiał o wielu twarzach
Klientki często zastanawiają się, czy wiskoza jest naturalna. Rozwiewamy wątpliwości! Nie, wiskozę kwalifikujemy do grupy włókien sztucznych. Jednak jest ona wytwarzana w wieloetapowym procesie z naturalnego surowca (celulozy) z buku, sosny bądź świerku.
W zależności od czynności, jakim jest poddawana w trakcie produkcji wiskoza finalnie może być gładka jak jedwab, ciepła jak wełna, a także casualowa jak bawełna. Ze względu na połyskliwy wygląd bywa jednak najczęściej nazywana sztucznym jedwabiem – doskonale go imituje, pięknie opływając sylwetkę oraz łagodnie układając się na ciele. Wiskoza najczęściej występuje jako samodzielna tkanina. Bywa także wykorzystywana jako domieszka do innych materiałów, ponieważ włókna wiskozy bardzo dobrze łączą się z różnymi typami przędzy. W efekcie pozostałe materiały zyskują większą miękkość i przepuszczalność.
Wiskoza – co można z niej uszyć?
Na sklepowych półkach wiskoza jest najczęściej spotykana na trzech działach: odzieży przeznaczonej do uprawiania sportów, do codziennego użytku i na bardziej eleganckie okazje. Tkanina jest niezwykle przewiewna, dlatego też nie tylko oddycha, ale również świetnie chłonie wilgoć i jest przyjemna w dotyku. Nic więc dziwnego, że niezwykłą popularność zyskały codzienne sukienki z wiskozy, bluzki z wiskozy oraz sportowe komplety dresowe. Wiskozę wykorzystuje się też jako podszewkę w eleganckich marynarkach i płaszczach.
Wiskoza – czy oddycha?
Zwykle to len jest określany jako najbardziej oddychająca tkanina, jednak wiskoza wcale nie ustępuje mu w kategorii przewiewności. Wiskozowe włókna mają dodatkową właściwość, która ucieszy szczególnie alergików – nie uczulają, dlatego na skórze nie pojawią się wysypka czy inne niedoskonałości. Czy wiskoza to dobry materiał również dla środowiska? Tak, ponieważ podobnie jak bawełna, włókna wiskozy rozkładają się dość szybko: od miesiąca do pięciu miesięcy.
Krótki poradnik dbania o ubrania z wiskozy
Odpowiednio prana, suszona i przechowywana odzież z wiskozy odwdzięczy się nienagannym wyglądem i niezmienioną formą. Oczywiście pierwszym krokiem powinno być spojrzenie na metkę przy konkretnych spodniach, sukience czy bluzce, na której znajdują się wskazówki pielęgnacyjne. Istnieją jednak ogólne zasady dotyczące tego, jak dbać o ubrania z dużą liczbą wiskozowych włókien.
Czy wiskoza się rozciąga?
Wiskoza, mimo licznych zalet, ma też swoje wady. Czy wiskoza się kurczy? Niestety tak. Pierwszym wrogiem sztucznego jedwabiu jest zdecydowanie zbyt wysoka temperatura podczas prania, ponieważ ten typ tkaniny ma tendencję do kurczenia się. Dlatego ubrania z wiskozy powinno prać się w temperaturze 30–40°C i unikać mocnego wirowania, co może spowodować zniszczenie odzieży. Warto dodać do prania płyn do zmiękczania tkanin i ustawić tryb przeznaczony do delikatniejszych materiałów.
A co z suszeniem? Odzieży z wiskozy nie powinno suszyć się pionowo np. przypiętej klamerkami do sznurka. Zdecydowanie lepsze dla tego materiału będzie suszenie w poziomie. Co to oznacza? Na początek odsączamy zbędną wodę, a w następnym kroku kładziemy ubrania na płaskiej powierzchni i nie ruszamy aż do wyschnięcia. Dzięki temu m.in. sukienki z wiskozy nie rozciągną się pod ciężarem zebranej wody. Unikajmy też suszarek do ubrań – spodnie czy koszule z wiskozy mogą łatwo się w nich zmechacić.
Czy wiskoza się gniecie?
Wiskoza dość łatwo się gniecie, dlatego w trakcie prasowania ustawiamy temperaturę żelazka na jak najmniejszą. Warto też przewrócić ubranie na lewą stronę – unikniemy w ten sposób nieestetycznego wyświecania się tkaniny, szczególnie w przypadku ciemnych elementów garderoby.