Color blocking – co to jest? Definicja, przykłady
Color blocking powraca! Ubiór skomponowany z rozmaitych kolorowych płaszczyzn pojawia się nie tylko na pokazach mody, ale i na ulicach na całym świecie. W jaki sposób stworzyć outfit z barwnych „bloków”? Które kolory będą się ze sobą gryzły, a które warto ze sobą sparować? Poznaj tajniki color blockingu i przemyć trend do własnej szafy.
Co to jest color blocking? Color blocking – definicja
Color blocking, czyli w wolnym tłumaczeniu, łączenie „bloków” barw, to sposób na tworzenie intrygujących połączeń kolorystycznych. Podstawą color blockingu jest zestawianie ze sobą dużych płaszczyzn zwykle kontrastowych kolorów. Jak je dobierać? Oczywiście używając koła barw. Obecnie color blocking wykorzystuje się nie tylko w modzie, ale też w urządzaniu wnętrz. Co ciekawe, ta technika narodziła się na gruncie… malarstwa.
Color blocking – „wynalazcy”: Piet Mondrian i Yves Saint Laurent
Wyobraź sobie, że stoisz przed obrazem w muzeum. Patrzysz na różnokolorowe kwadraty i prostokąty przedzielone czarnymi paskami. To Kompozycja w czerwieni, żółci, błękicie i czerni (1921) namalowana przez Pieta Mondriana, który zapoczątkował zainteresowanie geometrią wśród artystów. Nic więc dziwnego, że kilkadziesiąt lat później Yves Saint Laurent stworzył niezwykle podobny wzór na zaprojektowanej przez siebie sukience. Była to kreacja z dżerseju o ultra prostym kroju. Sukienka, nazwana na cześć artysty Mondrian, zagościła na wybiegach w kolekcji jesień–zima 1965–1966.
Color blocking – co to? Wskazówką jest koło barw
W podstawowej wersji trendu, aby stworzyć outfit zgodnie z color blockingiem, wystarczą dwa kolory, które znajdują się naprzeciwko siebie na kole barw. Dobrym przykładem będzie kolor czerwony i zielony czy pomarańczowy oraz granatowy. Są to tzw. barwy dopełniające. Osoby, które zachwycą się trendem color blocking, mogą użyć też trzech mocnych barw (triada). Ważne, aby były one na kole barw w równych odstępach od siebie, tworząc wirtualny trójkąt (m.in. pomarańczowy, zielony i fioletowy).
Innym sposobem na wykreowanie niebanalnego stroju jest połączenie w jego obrębie dwóch–trzech kolorów, które są bezpośrednimi sąsiadami np. czerwony i pomarańczowy w towarzystwie żółtego. Ostatnią metodą na uzyskanie nietypowego looku będzie kierowanie się monochromatyzmem, czyli zabawa odcieniami tego samego koloru (np. od bladego różu do fuksji).
Color blocking – moda na zabawę barwą. Przydatne wskazówki
Najważniejsza rada brzmi tak: w color blockingu to barwy grają główną rolę! Dlatego też dodatki (biżuteria, buty), a nawet makeup powinny być raczej stonowane. Cały urok techniki łączenia kolorów tkwi w dużych płaszczyznach. Strój zbudowany m.in. z płaszczy, koszul, spodni i sukienek, dzięki podziale na mniejsze kolorystyczne „sekcje”, staje się bardzo wyrazisty oraz intrygujący.
- Posługiwanie się płaszczyznami kolorów nie wyklucza użycia wzorów – zadbaj jedynie o to, by były drobne i nie rzucały się w oczy.
- Mocno energetyczne zestawienia są szczególnie mile widziane latem.
- Uważaj na neonowe odcienie kolorów – zrównoważ je nieco bardziej stonowanymi barwami.
- Zwróć uwagę na typ swojej sylwetki – ciemniejsze kolory pozwolą ukryć ewentualne niedostatki figury, a jasne i nasycone zwrócą uwagę na Twoje atuty.
Color blocking – przykłady stylizacji na lato
Lato kojarzy się z soczystymi owocami. Warto przenieść wesołe barwy do codziennych stylizacji. W przypadku kobiecych strojów na lato można to zrobić na dwa sposoby:
- „pionowo” – wybieraj rodzaje sukienek, które zostały już podzielone na dwie kolorowe części; możesz też wzbogacić outfit o dodatki w jednym z użytych już barw;
- „poziomo” – zdecyduj się na warstwowe dodawanie kolorowych elementów np. pomarańczowego topu lub bluzki na lato, czerwonego paska i różowej spódnicy.
- „warstwowo” – np. narzucając jasnozieloną marynarkę na błękitny kombinezon na lato.
Najlepsze efekty osiągniesz, kiedy skupisz się na właściwym doborze energetyzujących kolorów. Color blocking nie polubi się z bardzo wzorzystymi printami, ozdobnymi elementami (aplikacjami, falbankami, kokardami itp.) i wymyślnymi fasonami.