Blog

Jak wiązać szalik do płaszcza lub kurtki?

Jak wiązać szalik do płaszcza damskiego lub kurtki?

Jak wiązać szalik do płaszcza damskiego? Podpowiadamy! Szalik to jeden z tych dodatków, które pomimo niewielkich rozmiarów potrafią odmienić całą stylizację. Jesienią i w zimie wspaniale ociepla, a latem – w wersji light – sprawdzi się jako uzupełnienie strojów idealnych na słoneczną pogodę. Nie mamy wątpliwości, że zawiązanie szalika w elegancki, ale i praktyczny sposób bywa prawdziwą sztuką. Sprawdź, jak możesz to zrobić, by prezentował się dobrze zarówno zamotany na kurtce z kapturem, jak i w towarzystwie damskiego płaszcza. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na to, by nie zniknął pod odzieżą, a wręcz przeciwnie – został odpowiednio wyeksponowany.

Jak nosić szal do płaszcza? Wybierz odpowiednią długość, kolor i materiał!

Pora roku ma znaczenie. Wiosną i latem nosimy szale, chusty i apaszki w bardziej optymistycznych, jasnych i pastelowych barwach. W naszych outfitach przeważają wtedy lekkie, zwiewne tkaniny takie jak: jedwab, cienka bawełna czy szyfon. Z kolei szaliki na jesień i zimę wykonuje się już z grubszego materiału, najczęściej wełny lub mieszanki wełny z tworzywami sztucznymi. W chłodniejszych porach roku dominuje wzór czerwono–brązowej kraty, kolorowych rombów i ponadczasowej pepitki. Z frędzlami lub bez, dłuższy lub krótszy – nieważne! Istotne jest to, żebyś wiedziała, jak fantazyjnie zawiązać szalik. W jaki sposób go  „zainstalować”, kiedy masz na sobie damski płaszcz?

Jak wiązać szalik do płaszcza damskiego? Sprawdzone sposoby na błyskawiczny look

Nie masz przestrzeni w głowie na myślenie o skomplikowanych węzłach? Może po prostu chcesz jak najszybciej przygotować się do wyjścia, a przy tym wyglądać dobrze? Na pierwszy rzut oka łatwiej zawiązać apaszki i szaliki z lejących się tkanin, ale i te sztywniejsze czy w rozmiarze XXL okiełznasz na spokojnie.

Jak wiązać szalik do płaszcza damskiego? Proste wiązania

Zacznijmy od najprostszych kompozycji z cienkim szalikiem w roli głównej. Jeśli możemy udzielić Ci rady, wykorzystaj podane sposoby podczas cieplejszych dni, ponieważ taki szalik może nie przylegać ściśle do szyi.

  • Szalik wiązany na ramionach („na pętelkę”)

Łatwo i szybko – tak wiążę się go „na pętelkę”. Przełóż szalik lub apaszkę nad głową – pamiętaj, żeby krótszy koniec był w tym czasie swobodnie ułożony na kurtce puchowej lub płaszczu – i opuść dłuższy koniec swobodnie na ubranie. Potem pozostaje Ci już jedynie wyrównanie szalika w taki sposób, aby oba końce znalazły się na jednakowej wysokości. Możesz również zamotać go kilka razy wokół szyi, aż do momentu, w którym zacznie przypominać komin. Jeśli na zewnątrz panuje średnia pogoda i boisz się, że szalik „odleci” razem z podmuchami wiatru, zrób dodatkowy węzeł lub pętelkę, a nawet dwie – dla większego efektu. Proste, prawda?

  • Szalik na jedno ramię

Wiązanie szalika, które polega na ułożeniu jednej końcówki na płaszczu, przełożeniu reszty dookoła karku i wypuszczeniu drugiej końcówki na plecy to kwintesencja nonszalancji i luzu. Jeżeli oglądasz filmy, których akcja dzieje się we Francji, na pewno kojarzysz to wiązanie. W taki sposób nosili się paryscy artyści – malarze, rzeźbiarze, poeci, projektanci mody. Jeśli chcesz stworzyć stylizację rodem z Paryża, do cienkiego, zarzuconego na jedno ramię szalika dołóż beret, rękawiczki i plisowaną spódnicę. W mgnieniu oka zmienisz się w artystkę spacerującą nad Sekwaną.

Jak wiązać szal do płaszcza? Węzeł włoski, francuski i z paskiem w talii

Lubisz bardziej wymyślne stylizacje? Chcesz poświęcić nieco więcej czasu na to, żeby wyglądać dobrze? Wybierz duże, bardzo dekoracyjne szale, które da się ograć na milion sposobów. Węzeł włoski, francuski, a może szalik upięty w talii – które z rozwiązań wybierzesz?

Szalik z paskiem w talii

Pogoda za oknem zachęca do spacerów, a odczuwalna temperatura jest jeszcze całkiem znośna? Wyciągnij z szafy swój ulubiony, miękki i rozłożysty szal, a potem… stwórz z niego modną kamizelkę. Jak to zrobić? Po prostu narzuć go na golf lub cienki trencz i zepnij w pasie grubym paskiem – z klamrą lub bez. Jeśli jesteś fanką oldschoolowego vibe’u, owiń się dużym szalem, a jego końce zepnij na wysokości biustu dekoracyjną broszką. Szalikowe poncho gotowe!

Jak nosić szalik do płaszcza? Węzeł paryski, nazywany też włoskim

Instrukcja brzmi tak: okręć szalik dwukrotnie wokół szyi i wywiąż na jedną ze stron. Możesz też złożyć dodatek na pół, a następnie krótszym końcem z pętelką zarzucić go na szyję. Potem dłuższą część szalika przełóż przez pętelkę i unieruchom węzeł, który powinien znaleźć się centralnie na środku. Zaletą węzła paryskiego jest to, że doskonale oplata szyję, więc pod materiał nie dostanie się nawet odrobina chłodu. Do tego rodzaju wiązania wybierz raczej długie szaliki – zbyt krótkie po przepleceniu będą nieestetycznie odstawać.

Jak wiązać szalik do kurtki z kapturem?

Na wieszaku w przedpokoju wisi kurtka z kapturem, a na szafce czeka już piękny szalik. Pojawia się jednak pytanie: jak go zawiązać? Wyobraźmy sobie dwie sytuacje. W pierwszej szal znajduje się pod kurtką – wtedy na pewno będzie Ci ciepło i będziesz mogła swobodnie sięgnąć do wewnętrznej kieszeni, za to nie ma pewności, że pod okryciem wierzchnim nie pojawią się wybrzuszenia. W drugim przypadku załóż kurtkę, zasuń ją pod samą szyję, narzuć kaptur i dopiero wtedy zawiąż szalik – w węzeł paryski lub „na pętelkę”. Kiedy szal będzie już wywiązany w efektowny kształt, będziesz mogła zsunąć kaptur z głowy.

Nie zapomnij o dopasowaniu szalika do kurtki pod względem koloru. Możesz kierować się zasadą podobieństwa i do brązowej kurtki dobrać dodatki w podobnie ciepłym odcieniu. Ciekawą opcją jest też zabawa kontrastami –  do ciemniejszego okrycia dorzuć czapkę i szalik w żywym, dodającym energii kolorze.