Normcore – co to jest za styl? Trend i inspiracje
Normcore – czym charakteryzuje się ten stosunkowo nowy trend? Normcore, styl zauważony i zdefiniowany w 2014 roku, szybko zyskał wielu zwolenników. Estetyka nazywana często antymodą skupia się na niewyszukanych, ale wygodnych strojach. Dowiedz się więcej na temat stylu, który zamiast podążania za trendami promuje proste, codzienne zestawy. Jakie ubrania i dodatki z nim współgrają? Sprawdź!
Normcore – co to znaczy? Definicja stylu
Termin ten powstał z połączenia dwóch angielskich słów: normal (normalny) i hardcore (ekstremalny). Nazwę miała wymyślić grupa K–Hole, skupiona na prognozowaniu trendów, także w modzie. Zjawisko normcore, oznaczające normalność ubioru do potęgi – lub na 100% – jest różnie oceniane. Fani normcore, przywiązani do zwykłych, czasem nudnych stylizacji, interpretują go jako brak przymusu podążania za trendami. Przeciwnicy mówią natomiast o modowej ignorancji i niedbaniu o własny wizerunek za pomocą ubioru.
Normcore – co to jest? Moda nie na pokaz, ale na co dzień
Normcore jest bardzo zaskakującym trendem, ponieważ bazuje on na… nieprzestrzeganiu obowiązujących trendów! Normcore girl lub normcore boy, czyli osoby, które ubierają się w zgodzie z tą antyestetyką:
- nie śledzą nowinek ze świata mody;
- nie kupują ubrań od znanych projektantów;
- nie interesują ich stroje z wyraźnym logo;
- nie spędzają długich godzin na obmyślaniu nowych stylizacji;
a przy tym nie mają z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia! Dla tych, którym styl normcore jest wyjątkowo bliski, bardziej liczy się wygoda noszenia danej rzeczy, aspekt sentymentalny (tak trudno wyrzucić np. ulubioną, ale już znoszoną koszulkę) czy po prostu niechęć do robienia zakupów. Wybierając fasony, kolory, materiały i dodatki, osoby, które pociąga subkultura normcore, kierują się własnym gustem. Ma być zwyczajnie i nie na pokaz, a na co dzień!
Aesthetic normcore – jakie ubrania i buty do niego pasują?
Znakami rozpoznawczymi ubrań i dodatków spod znaku normcore są: wygoda noszenia, praktyczność, stonowane kolory oraz nieskomplikowane kroje. Co warto mieć w swojej szafie, jeśli idea normcore wydaje Ci się interesująca? Mogą to być m.in.:
-
jeansy (często z podwyższonym stanem);
- rozpinane koszule z krótkim rękawem;
- koszulki polo;
- proste paski;
- obuwie sportowe (sneakersy) i trampki.
Wszystkie wymienione ubrania traktujemy jako unisex, czyli pasujące obu płciom. Marynarki, szpilki, czółenka czy bluzki z wycięciami, bluzki z odkrytymi plecami lub z przyciągającymi oko detalami zostawiamy poza garderobą. Jak widać, zestaw normcore jest dość przewidywalny i ograniczony do zaledwie kilku typów odzieży. W tym ma tkwić jego siła. Nieprzeciętna przeciętność pozwala paradoksalnie wyróżnić się z tłumu, podążającym za trendami, przez co wszyscy wyglądają bardzo podobnie.
Normcore – trend na dłużej czy chwilowa moda?
Style zwykle następują po sobie, wychylając „wahadło mody” albo w jedną (bardzo duże przywiązanie do każdego detalu stroju, uwzględnianie aktualnych trendów) albo w drugą stronę (pewna niedbałość, nonszalancja, nieliczenie się z autorytetami: projektantami, influencerami). Nic dziwnego, że po okresie zachwytu hipsterskimi outfitami, w 2014 roku pojawił się styl normcore.
Czy ubieranie się „jak każdy” ma szansę zostać z nami na dłużej? Odwrót od wyszukanych, przemyślanych i często dość drogich stylizacji na pewno jest wart uwagi. Znajdzie też – i znajduje – swoich zwolenników. Świat mody jest jednak niezwykle bogaty, więc normcore trend zapewne utrzyma się dość długo. Będzie on jedną z estetyk do wyboru, ale nie jedynym obowiązującym sposobem ubierania się.