Blog

Styl vintage: czym się charakteryzuje ta moda?

Styl vintage - moda wraca! Czym się charakteryzuje ten styl ubierania?

Zastanawiasz się na tym, czy odpowiednim wyborem byłby dla ciebie styl vintage? Moda lubi zataczać kręgi, a to, co noszono przed kilkoma dekadami, znów pojawia się na sklepowych półkach. Jednak vintage jako styl ubierania jest nie tylko pretekstem to zanurkowania w szafie babci lub mamy. To także możliwość wyrażenia siebie i wyróżnienia się z tłumu, a poza tym – jak się przekonasz – całkiem ekologiczny sposób na kupowanie ubrań. Czym jest styl vintage? Jak tworzyć takie stylizacje i od kiedy właściwie dane ubranie staje się elementem przeszłości?

Styl vintage – co to znaczy?

Angielskie słowo vintage pochodzi od francuskiego vendage, oznaczającego winobranie. Od wina do ciuchów z przeszłością jest bliżej, niżby się wydawało. Im starszy rocznik, tym smaczniejszy trunek – już rozumiesz tę analogię, prawda? Terminu vintage używa się też w odniesieniu do sztuki, wystroju wnętrz, fryzur, a nawet samochodów.

Styl vintage jako moda to po prostu ubrania pochodzące z poprzednich dekad, a także te, które nawiązują do nich krojem. Powszechnie zakłada się, że by uznać ciuch za vintage, powinien mieć przynajmniej 20 lat. Ubrania vintage sprawiają, że możesz ubierać się według swoich zasad i zestawiać je z obowiązującymi trendami w oryginalnych stylizacjach.

Vintage nie tylko pozwala na stworzenie własnego, niepowtarzalnego stylu. Najmłodsze pokolenia fashionistek nadały mu głębsze znaczenie i stworzyły trend na noszenie ubrań, które zostały uszyte wiele lat temu, jako sposób na ratowanie środowiska. Dzięki temu chcą zmniejszyć ilość ubrań kupowanych w sieciowych sklepach i przestać napędzać machinę nadprodukcji ubrań.

Styl vintage – moda z przeszłości w teraźniejszości

Być może nasunęło ci się pytanie, czym się charakteryzuje się styl vintage? Wiele dekad za nami, a każda z nich proponowała kobietom inną wizję mody. Mamy dla ciebie wiadomość – ty zdecydujesz, czy jest dobra, czy zła. W stylu vintage nie ma żadnych zasad! Naszym zdaniem to jego wielka zaleta. Każda z nas znajdzie wśród różnorodnych krojów coś dla siebie. Do tego masz możliwość zestawiania ze sobą ubrań z różnych epok lub mieszania ich z tymi współczesnymi.

Vintage są więc i sukienki z lat 60., i watowane żakiety sprzed trzydziestu lat, i odkrywające pępek crop topy z 2000 roku. Ostatnio do łask wracają ubrania z początku XXI wieku – szczególnie styl Y2K, popularny w filmach dla nastolatek czy teledyskach girlsbandów. Ile ludzi, tyle interpretacji stylu vintage. Przyszła kolej na ciebie!

Styl vintage moda damska – od czego zacząć?

Jak zacząć swoją przygodę ze stylem vintage? Sposobów na poszukiwania ubrań z przeszłością jest wiele, np. second-handy, targi mody retro, internetowe butiki oferujące ubrania – również te znanych marek – z drugiej ręki. Ceny w takich miejscach będą się różnić. W niektórych sklepach sprzedaje się tanią odzież używaną, za to prywatni sprzedawcy i kolekcjonerzy oferują prawdziwe perełki, których ceny mogą sięgać od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Dla tych, którzy nie lubią buszować w koszach z odzieżą i przesuwać wieszaków, powstają także portale, na których można wymieniać się ubraniami i je sprzedawać. A jeśli w twoim mieście nie ma takich wydarzeń, możesz zorganizować je sama – kto wie, może zapoczątkujesz nową tradycję?

Oto kilka zasad, którymi możesz się kierować, szukając swojego stylu lub pasujących do niego ubrań:

  • znajdź ulubioną epokę i fasony ubrań,
  • łącz kroje sprzed lat z nowościami,
  • nie zapominaj o tym, że akcesoria też mogą być vintage – wybieraj spośród kuferków, małych torebek typu baguette, broszek, apaszek, kapeluszy czy ażurowych rękawiczek,
  • obserwuj trendy modowe – w sklepach pojawiają się także ubrania stylizowane na kroje sprzed lat,
  • nie ubieraj się od stóp do głów w ubrania vintage, szczególnie te z danych epok, by uniknąć groteskowego efektu,
  • pamiętaj, że nie chodzi o to, by za wszelką cenę nosić stare i zniszczone ubrania. Jeśli kupujesz używane ciuchy, wybieraj tylko te w dobrym stanie.

Przykłady stylizacji vintage

Na koniec przygotowaliśmy kilka przykładów ubrań vintage, które możesz połączyć w stylizacje na co dzień i te bardziej odświętne:

Jak widać styli vintage może mieć wiele oblicz – tylko od ciebie zależy, jak podejdziesz do tematu i które z wymienionych ubrań zaprosisz do swojej szafy.