Slow fashion – co to za trend w modzie?
Slow fashion to przeciwieństwo bezrefleksyjnego kupowania ubrań, które nie pasują do sylwetki lub są bardzo nietrwałe. Dzięki znajomości zasad, które rządzą slow fashion możemy być bardziej świadomymi konsumentami. Sprawdź, od czego zacząć wprowadzanie ich w życie.
„Powolna moda” – co to? Slow fashion w kilku zdaniach
Slow fashion to, jak sama nazwa wskazuje, przeciwieństwo fast fashion, czyli produkowania i kupowania ubrań w nadmiarze. Odzież w typie fast fashion jest zazwyczaj wykonywana niedbale, z gorszych gatunkowo materiałów, a pracownicy (m.in. szwaczki) nie są dość dobrze wynagradzani – w procesie tworzenia liczy się ilość i zysk, a nie jakość.
Slow fashion rządzi się innymi prawami: docenia oryginalne kroje, trwałość, troskę o planetę. Samo pojęcie pojawiło się w 2007 roku. Jego twórczynią była Kate Fletcher – specjalistka w dziedzinie zrównoważonej mody. U podstaw slow fashion leży autentyczne zainteresowanie modą, które nie polega jednak na chaotycznych zakupach. Chodzi raczej o staranne wybieranie elementów stroju i dbanie o to, by służyły możliwie jak najdłużej.
Moda slow fashion – od czego zacząć?
Na początku przygody z „powolną modą, warto dokonać gruntownego przeglądu zawartości szafy i spróbować ustalić, które rzeczy pasują do naszego stylu, a które mogą posłużyć komuś innemu. Do zakupów podchodźmy „na chłodno” – nie kupujmy pod wpływem impulsu albo dlatego, że na konkretnej celebrytce pewne rzeczy leżą jak ulał.
Pamiętajmy o tym, jakie rzeczy mamy już w szafie. Nie dublujmy takich samych ubrań – jedna „mała czarna” lub aksamitny kombinezon w zupełności wystarczą. Przejrzyjmy outfity również pod kątem tempa i stylu życia – czy w obecnym momencie potrzebuję być bardziej elegancka, a może chcę postawić na wygodę lub unikalne dodatki?
Slow fashion – porady. 5 zasad „zrównoważonych zakupów”
- Pomyśl o ekologii
Len, wełna, bawełna to przykłady naturalnych tkanin, które są przyjaźniejsze dla środowiska – a także naszej skóry – niż np. poliester. Oczywiście szafa nie musi składać się w 100% z materiałów eko, ale warto mieć je na uwadze, gdy rozglądamy się za nowym elementem garderoby. Równie godne uwagi są ubrania wykonywane z recyklingu.
- Stawiaj na jakość
Znasz pojęcie CPW (cost per wear)? To wskaźnik, który mówi o tym, czy opłacało się kupić daną rzecz. CPW uzyskujemy, dzieląc cenę ubrania przez liczbę sytuacji, kiedy mieliśmy go na sobie. Nie wszystkie noszone przez Ciebie ubrania muszą być wykonane z najwyższej jakości tkanin. Jednak jeśli trwałe ubrania będą stanowić nawet kilka procent zawartości garderoby, odczujesz różnicę.
- Wybieraj ponadczasowe kroje
Klasyka nigdy nie wychodzi z mody w przeciwieństwie do trendów, które zmieniają się co sezon. Stonowana baza jest doskonałym pomysłem, ponieważ stwarza możliwość zabawy dodatkami: butami, torebkami, rzucającą się w oczy biżuterią itd.
- Pielęgnuj ubrania
Wskazówka: czytaj uważnie informacje na metkach. Niewłaściwe pranie, prasowanie lub przechowywanie może w szybkim tempie zniszczyć spodnie, garnitur, a nawet codzienny T–shirt, który wyblaknie albo się skurczy. Jeśli masz ochotę, naucz się wykonywać drobne przeróbki krawieckie lub zleć to profesjonalistom.
- Daj odzieży drugie życie
Nawet jeśli dany element stroju nie pasuje już do Twoich potrzeb, obecnych wymiarów albo po prostu przestał Ci się podobać, nie wyrzucaj go. Może uda się przerobić go z pomocą krawcowej? Np. w niemodnych spodniach wystarczy obciąć nogawki i dodać kolorowe aplikacje, by zyskać oryginalne szorty. W ostateczności niechciany ciuch może stać się użyteczną ścierką do sprzątania mieszkania. Możesz też odłożyć go dla organizacji pomocowej (np. PCK) bądź umieścić na grupie wymiankowej w mediach społecznościowych.
Slow fashion a styl minimalistyczny – co je łączy?
Wprowadzenie w życie zasad slow fashion na początku może nie być łatwe. Na szczęście reguły „powolnej mody” są podobne do innych współczesnych trendów. Zwracanie szczególnej uwagi na to, by ubrania były dobrze skrojone i z lepszych materiałów to też wyznaczniki minimalizmu, który zyskuje coraz więcej zwolenniczek wśród miłośniczek mody. Styl minimalistyczny ceni sobie także uniwersalne kolory i fasony, co pozwala ograniczyć zakupy w duchu fast fashion.
Również popularny pomysł na organizację ubrań, czyli szafa kapsułowa (capsule wardrobe) pomaga być bardziej „slow”. Idea, która polega na tworzeniu pasujących zestawów ubrań z kilkunastu (kilkudziesięciu) elementów, które wystarczają na lata, pomaga dokonywać racjonalnych wyborów zakupowych z dbałością o środowisko.