Blog

Szafa kapsułowa – co to jest? Przykłady i zasady

Szafa kapsułowa - co to jest? Przykłady uniwersalnej garderoby

Szafa kapsułowa – czy coś Ci mówi ta nazwa? Jeśli zaczynasz zwracać uwagę na to, że kupujesz zbyt wiele ubrań i często stajesz przed szafą z westchnieniem „nie mam się w co ubrać”, może się okazać, że to coś dla Ciebie. Dzięki kapsułowej garderobie możesz żyć w zgodzie ze sobą i środowiskiem. Chcesz zainwestować w ubrania dobrej jakości, odnaleźć swój styl i oszczędzić czas, który spędzasz na wyborze stylizacji? Dowiedz się, jak zostać modową minimalistką!

Co to szafa kapsułowa?

Termin „szafa kapsułowa” pojawił się w latach 70. ubiegłego wieku – został stworzony Susie Faux, która prowadziła w Londynie butik Wardrobe. Sprzedawała w nim wyselekcjonowane ubrania, które miały być uniwersalne i dopasowane do innych części garderoby, a do tego służyć klientkom zdecydowanie dłużej niż jeden sezon.

Szafa kapsułowa jest po prostu zestawem klasycznych ubrań, które do siebie pasują, w których wyglądasz i czujesz się komfortowo. To baza Twojego stylu! Główna zasada kompletowania takiej szafy brzmi: wszystkie jej elementy powinny tworzyć ze sobą pasujące stroje. To znaczy, że z kilku dowolnych ubrań możesz stworzyć nawet kilkadziesiąt zestawów na każdy dzień – i ten, który spędzisz w domu, i ten, podczas którego musisz wyglądać odświętnie.

Co oprócz czasu, pieniędzy i miejsca zyskujesz, posiadając szafę kapsułową? Dzięki niej możesz stworzyć nowe, lepsze nawyki zakupowe – na przykład porzucić kupowanie w sieciówkach ubrań z najnowszych kolekcji, które za kilka miesięcy przestaną być modne.

Jak skompletować szafę kapsułową?

Zanim zaczniesz poszukiwania poszczególnych ubrań do swojej garderoby, sprawdź, czy… już ich nie masz. Na początek zrób porządki w szafie – zbudowanie „kapsuły” będzie wyzwaniem, gdy będą Cię otaczać sterty ciuchów. Zastanów się, co nosisz często, a czego nie miałaś na sobie wcale. Czy któreś z ubrań jest za duże lub za małe? Jeśli tak, pora się z nim pożegnać i wprowadzić w drugi obieg.

O tych, które zostaną, pomyśl pod kątem tego, jakie stylizacje możesz z nimi stworzyć. Czego potrzebujesz w swojej szafie, by stworzyć z tymi elementami świetne stylizacje? Przypomnij sobie, w jakich fasonach i kolorach ubrań jest Ci najlepiej. Na koniec zrób listę potrzebnych rzeczy, zorientuj się, w których sklepach znajdziesz je w odpowiedniej cenie i jakości, a potem wyruszaj na zakupy!

Garderoba kapsułowa – przykłady

Nie ma przepisu na idealną szafę kapsułową, tego, ile powinnaś ich mieć i ile elementów powinien zawierać każdy zestaw. To Ty ustalasz zasady! Nie chodzi tu o ilość, ale o jakość i Twój komfort.

Możesz stworzyć kilka szaf kapsułowych, w zależności od tego, jaki prowadzisz styl życia – np. biurową, domową, na wyjazd, na ciepłe lub zimne pory roku. Jeśli lubisz uprawiać sport, w garderobie składającej się tylko z eleganckich ubrań nie będzie miejsca dla ubrań stworzonych do aktywności fizycznej. Możesz więc skompletować oddzielny kapsułowy zestaw, składający się np. z dresu, legginsów, bokserki i kilku par sportowych butów.

Przygotowaliśmy małą ściągawkę, co może zawierać klasyczna garderoba kapsułowa. Modowa minimalistka posiada w niej:

  • okrycie wierzchnie,

  • klasyczną marynarkę,
  • parę ulubionych dżinsów,
  • sweter – kardigan lub nierozpinany,
  • eleganckie bluzki i jednolite t-shirty na co dzień,
  • sukienki – te formalne i te letnie,
  • spodnie o pasującym do figury kroju,
  • ołówkową spódnicę,

  • torebkę lub plecak,
  • kilka par butów odpowiednich do pory roku,
  • sezonowe dodatki (np. czapki, szaliki czy okulary przeciwsłoneczne).

Nie spiesz się z tworzeniem idealnego zestawu!

Tworzenie szafy kapsułowej to proces – nie przejmuj się więc, jeśli zajmie Ci to dużo czasu. Odnajdywanie swojego stylu i ulubionych fasonów może trwać nawet przez lata, jednak warto się za to zabrać.

Pamiętaj, że nie musisz wymieniać całej swojej szafy na raz. Na pewno masz na wieszakach ubrana, które możesz dołączyć do bazy. Baw się modą, a jeśli szukasz pomysłów, zainspiruj się szafami kapsułowymi pokazywanymi na blogach i w mediach społecznościowych. Powodze