Jak dobierać kolory ubrań?
Za chwilę musisz wyjść z domu. Nagle pojawia się problem: jak dobierać kolory ubrań, by wyglądać na świetnie ubraną, a nie przebraną? Przeczytaj nasz artykuł i pozbądź się wątpliwości związanych z łączeniem kolorów w ramach jednego stroju.
Jak łączyć kolory ubrań? Wybierz kolorystyczne trio!
Jeśli jesteś ogromną fanką barwnych outfitów, pewnie masz takie dni, kiedy chcesz założyć na siebie strój we wszystkich kolorach tęczy. To świetnie! Za pomocą ubioru możemy wyrazić siebie, a przy tym bawić się modą. Pamiętaj jednak, że w jednej stylizacji najlepiej skupić się na maksymalnie trzech kolorach. Misz–masz barw i wzorów powoduje, że w Twój wizerunek może wkraść się bałagan.
Ograniczając się do trzech kolorów, zyskujesz bardzo wiele:
- spójny strój, który świadczy o tym, że świadomie dokonujesz wyborów zakupowych;
-
pozwalasz „wybrzmieć” poszczególnym kolorom: kiedy dana barwa ma więcej miejsca (cała koszulka, spódnica, płaszcz), wtedy pokazuje wszystkie swoje atuty;
- kiedy poznasz własne preferencje odnośnie barw, z większą łatwością będziesz dobierać rzeczy do garderoby, a może nawet stworzysz osobistą szafę kapsułową?
Jeżeli zastanawiasz się, jak dobierać kolory ubrań, z pomocą rusza koło barw. Na jego bazie stworzysz kolekcję outfitów, które będziesz zakładać z przyjemnością.
Jak łączyć kolory ubrań damskich? Poznaj koło barw
Koło kolorów to nic innego jak pole wypełnione wszystkimi dostępnymi barwami. Nie wiesz, jak dobierać kolory ubrań? Wystarczy, że poznasz zasady rządzące kołem barw. Aby wyłonić trzy kluczowe kolory, wpisz trójkąt równoboczny w kolorystyczne kółko. Wierzchołki figury pokażą Ci, które barwy będą ze sobą doskonale współgrały np. niebieskie jeansy, czerwona marynarka i żółta bluzka. Z kolorystycznego koła można wyczytać też to, które kolory (niekoniecznie trzy) będą do siebie pasować.
-
Kolory pokrewne – znajdują się tuż obok siebie, z lewej lub z prawej strony. Mogą to być np. fiolet otoczony niebieskim i czerwonym lub żółty, który sąsiaduje z pomarańczem i zielenią. Przykład: różowe spodnie, a na górze czerwony top.
-
Kolory przeciwstawne (dopełniające) – są ulokowane dokładnie po przeciwnych stronach koła: czerń–biel, pomarańczowy–niebieski, żółty–fioletowy czy czerwony–zielony. Zamierzony, celowo dobrany kontrast pozwala wydobyć głębię obu barw. Przykład: zielona sukienka z narzuconą na nią czerwoną marynarką (lub żółta sukienka z fioletową narzutką).
- Kolory monochromatyczne – można je porównać do fryzjerskiego ombre, kiedy jeden kolor przechodzi łagodnie, ton w ton, w kolejny. Strój oparty o odcienie tej samej barwy nie jest tak ekstrawagancki jak kontrastowy, ale wygrywa w kategorii subtelności. Kochasz czerwień? Możesz przebierać wśród koralowych, wiśniowych, malinowych, karmazynowych czy burgundowych ubrań. Twoim ulubionym kolorem jest żółty? Zbuduj outfit na bazie słomkowego, kanarkowego, bursztynowego, złotego, musztardowego i miodowego.
- Kolorystyczny total look – to outfit o jednym konkretnym odcieniu. Jednobarwne stylizacje to najbardziej restrykcyjna odmiana monochromatycznego looku. Taki strój nie musi być nudny – warto wtedy skoncentrować się na różnych wzorach, ciekawych fakturach i krojach odzieży.
Dowiedz się, jak dobierać kolory ubrań. Kieruj się temperaturą barw
Barwy dzielimy na ciepłe i chłodne. Zazwyczaj ten podział pojawia się w kontekście tego, jak dobierać kolory ubrań do typu urody. W uproszczeniu mówi się, że np. złociste blondynki z niebieskimi oczami powinny otaczać się chłodnymi barwami. Z kolei osoby o rudych włosach czy oliwkowej cerze będą lepiej wyglądać w towarzystwie ciepłych barw.
Połączenie ciepłego i zimnego koloru w obrębie jednej stylizacji może wywołać efekt „gryzienia się”. Jak odróżnić ciepłe kolory od zimnych? Możesz przyłożyć do danej rzeczy coś srebrnego lub złotego. Jeśli ubranie lepiej wygląda w zestawieniu ze złotem – ma ciepłą barwę (dominacja żółtego), jeżeli lepiej łączy się ze srebrem – mamy do czynienia z chłodną barwą (przewaga niebieskości). Dzięki kolorystycznemu termometrowi łatwo odpowiesz sobie również na pytanie, jak dobierać kolor butów do ubrania.