Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Szukasz pracy? Znalazłaś odpowiednie ogłoszenie, bardzo zależy Ci na tym, aby dobrze wypaść, ale nie wiesz jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Niezależnie od tego, czy aplikujesz na stanowisko w księgowości, korporacji z określonym dress codem, czy do agencji kreatywnej słynącej z luźnego ubioru, właściwy strój to podstawa. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaki ubiór będzie idealny na rozmowę kwalifikacyjną, zarówno cieplejszą, jak i chłodną porą.
Strój na rozmowę kwalifikacyjną – ogólne zasady
Elegancki strój na rozmowę kwalifikacyjną – czyli jaki? Łatwo zagubić się w sprzecznych informacjach i wieczorem przed ważnym spotkaniem nerwowo przeglądać zawartość szafy. Spokojnie! Na szczęście istnieją konkretne wyznaczniki stroju na oficjalne okazje. Poznaj najważniejsze z nich!
Detale mają znaczenie
Zanim przemówią Twoje kompetencje, pozwól, aby to noszony przez Ciebie strój dostarczył rozmówcy jak najwięcej informacji. Jak zakomunikować, że będziesz wartościowym pracownikiem?
-
Unikaj koszul z krótkim rękawem i odkrytych ramion. Odzieżowym kompromisem będzie np. bluzka lub sukienka z rękawem 3/4.
- Jeżeli chodzi o dekolty w bluzkach i sukienkach, muszą być one niewielkie (warto rozważyć wybór sukienki bez dekoltu).
- A co z dołem stroju? Najlepiej wybrać model spódnicy za kolano lub 5 cm przed nim.
W głębi szafy zostaw wszystkie obcisłe ubrania. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej masz wyglądać dobrze, ale i czuć się swobodnie.
Wzory i kolory na cenzurowanym
Wierzymy, że masz barwną osobowość, a swoimi pomysłami mogłabyś obdzielić niejedną osobę. Rozmowa o pracę nie jest jednak czasem na zbytnią ekspresję. Dlatego też warto unikać krzykliwych barw i zbyt wyrazistych printów. W ramach dress code’u funkcjonuje kilku kolorystycznych wskazówek – wybierz czerń, biel, niebieski (od granatu do błękitu) oraz szarości i beże. Dozwolone są też pastelowe odcienie brzoskwini i karmelu, a nawet bordo.
Z kolei gładkie tkaniny lub z te delikatnym wzorem, np. prążkami lub krateczką, podkreślą formalny charakter rozmowy. Łatwiej zestawisz je również z pozostałymi elementami garderoby. I to bez wizualnych zgrzytów! To sytuacja win–win. Ta sama reguła dotyczy dodatków – okazałą biżuterię i torebki z dużym logo zostaw na inną okazję.
Postaw na sprawdzone tkaniny
Masz dylemat, czy na rozmowę kwalifikacyjną wybrać połyskliwe czy matowe tkaniny? Mat to właściwy wybór! W ten sposób zbudujesz profesjonalny wizerunek. Do „wielkiej piątki” materiałów pasujących do rozmowy o pracę należą: bawełna, wełna, wiskoza, żorżeta i jedwab. Klasyczne tkaniny najlepiej zaprezentują się w połączeniu z tradycyjnymi fasonami ubrań np. wiskozowa bluzka z ołówkową spódnicą.
Spójrz w dół, czyli jakie obuwie wybrać na rozmowę kwalifikacyjną
Na rozmowie o pracę warto unikać sportowych butów. Zdecyduj się raczej na eleganckie obuwie. Pamiętaj, by było zakryte, nawet latem. Sandałom mówimy stanowcze nie! Według modowych znawców możesz śmiało wybrać płaskie buty, np. szykowne pantofle, ale jeśli lepiej czujesz się na szpilkach, załóż te o maksymalnie 7–centymetrowym obcasie.
Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Wybierz styl smart casual
W przypadku surowego firmowego dress code’u sprawa jest prosta – jeśli chcesz pracować w danym miejscu, powinnaś dostosować się do panujących tam reguł. Jakie rzeczy warto wyciągnąć z szafy, jeśli wiesz, że w organizacji panuje swoboda dotycząca stroju? Nawet jeśli staramy się o pracę w branży kreatywnej, na rozmowie warto postawić na klasykę. Rozwiązaniem może być też ubiór w stylu smart casual, czyli połączenie wygody i szyku. Co zyskasz ubierając się w tym stylu? Jego urok tkwi w półformalnym charakterze, a znakami rozpoznawczymi są: garnitury, marynarki, damskie koszule, proste sukienki biznesowe i ołówkowe spódnice.
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną latem?
Rozmowa o pracę należy do stresujących momentów w życiu, a panujące latem upały nie ułatwiają zadania. Kluczem do udanej letniej stylizacji są przewiewne tkaniny. W tej roli sprawdzą się: len, bawełna i wiskoza. Jeśli będzie Ci za gorąco, przyszły pracodawca może zauważyć nagłe zdenerwowanie, a i Tobie będzie trudniej odpowiedzieć na – czasem bardzo kreatywne – pytania rekrutera. Oddychające tkaniny w formie garsonki, spódnicy, spodni i koszuli zapewnią Ci niezbędny komfort, a przy tym spójny wygląd. Słoneczna pogoda i wysoka temperatura nie zwalniają Cię z obowiązku noszenia rajstop w odpowiednim kolorze (najlepiej cielistym) i grubości ok. 6 DEN.
Strój na rozmowę kwalifikacyjną zimą
Zimą zapomnij o modelach rajstop o grubym splocie – popsują całą stylizację. Zadbaj też o to, by przed spotkaniem zostawić warstwę wierzchnią w szatni lub na recepcji. Ważnym punktem jest także obuwie – wyczyść je przed wejściem na rozmowę kwalifikacyjną. Zimową porą nie obawiaj się golfu założonego do przylegających spodni. Pamiętaj jednak, że narzucisz na niego marynarkę, nie musi więc być wykonany z grubego materiału.
Rozmowa kwalifikacyjna – jak się ubrać? Sprawdzone stylizacje
Poznaj trzy stylizacje, dzięki którym zabłyśniesz podczas rozmowy o pracę. Strój na rozmowę kwalifikacyjną może składać się z:
-
cygaretek, koszuli (ewentualnie dopasowanego, basicowego T–shirtu lub cienkiego golfu) oraz marynarki
To świetnie rozwiązanie dla kobiet, które preferują bawełniane spodnie, szczególnie te o prostym kroju i i spodnie damskie 7/8, kończące się tuż nad kostką. Cygaretki mogą mieć również podwyższony stan. W duecie z gładką koszulą z długim rękawem i narzuconą marynarką – prostą lub taliowaną – stworzą idealny look na tę okazję.
-
klasycznej sukienki
Jednoczęściowy strój na rozmowę kwalifikacyjną to bardzo dobry pomysł. Dobierz do niej niewysokie czółenka, lordsy lub oksfordki. Sukienki z kołnierzykiem, z baskinką lub z subtelnym paskiem przewiązanym w talii również sprawdzą się podczas pierwszej wizyty w firmie. Wyraziste ozdoby – przeszycia, marszczenia, nity czy cekiny – nie powinny pojawić się na formalnej sukience do pracy.
-
spódnicy i koszuli
Duet black&white, czyli biała koszula zestawiona z czarną spódnicą z wysokim stanem to must have każdej poszukiwaczki pracy. Podobnie jak w przypadku poprzednich outfitów, wymiary i fasony mają ogromne znaczenie. Ołówkowa spódnica zagwarantuje kobiecy, ale i podkreślający doświadczenie zawodowe wygląd. Koszula powinna być dopasowana, ale absolutnie nie może opinać ciała. Do miejsca z formalnym dress codem załóż koszulę z kołnierzykiem. Stylizacje w duchu smart casual dopuszczają wyjątki np. wiązanie zamiast tradycyjnych guzików.
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Twoim sprzymierzeńcem na drodze ku zdobyciu pracy marzeń może stać się odpowiedni strój. Wykorzystaj jego potencjał, by dodać sobie odwagi, podkreślić profesjonalizm oraz entuzjazm w wykonywaniu obowiązków. W efekcie osiągniesz zawodowe cele. Powodzenia!